PAPUA NOWA GWINEA
Brat Stanisław Koszuta SVD otrzymał National Logohu Medal, wysokie odznaczenie Papui Nowej Gwinei.

Medal ten przyznawany jest za wybitną służbę w zawodzie, powołaniu, grupie branżowej lub dla całego społeczeństwa przez okres dłuższy niż pięć lat.

Brat Koszuta pochodzi ze Skierbieszowa. W 1972 roku wstąpił do werbistów i pięć lat później złożył śluby wieczyste. Od 1979 roku pracuje w Papui Nowej Gwinei, cały czas w edukacji.

Założył lub odnowił trzy szkoły techniczno-zawodowe w diecezji Kundiawa i Madang. Ta, którą prowadzi obecnie uchodzi za jedną z najlepszych w kraju. Uczęszcza do niej ponad 300 uczniów. Chłopcy, których jest zdecydowana większość, zdobywają przez dwa lata przygotowanie w zawodzie stolarza, mechanika samochodowego lub spawacza. Dziewczęta przygotowują się do pracy biurowej lub hotelarskiej.

Jak zaznacza brat Stanisław, zależy mu na tym, aby szkoły realizowały zasadę ora et labora. Efektem tego jest spora liczba powołań do życia zakonnego i kapłaństwa. Inni znajdują prace w różnych firmach lub na stacjach misyjnych rozsianych po całym kraju.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w stolicy kraju 26 marca 2015 roku. Brat Stanisław Koszuta otrzymał go z rąk gubernatora generalnego, Sir Michaela Ogio. W uzasadnieniu napisano: "Za wybitną służbę edukacji i Kościołowi katolickiemu".

Polecamy

  • 1