WATYKAN
6 lutego, Ojciec Święty Franciszek, mianował o. Józefa Roszyńskiego SVD ordynariuszem Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.

Nowomianowany biskup w Wewak nad Sepikiem pracuje nieprzerwanie od 1992 roku.

bp-jozef-roszynski02O. Józef Roszyński SVD urodził się w 1962 roku w Nidzicy. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1981 roku i w tym samym roku rozpoczął w Chludowie nowicjat. W latach 1982-1989 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. W 1988 roku złożył śluby wieczyste, a 30 kwietnia 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Do końca sierpnia 1991 roku pracował jako wikariusz w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. We wrześniu tego samego roku wyjechał na kurs językowy do Irlandii, skąd udał się do pracy misyjnej do Prowincji Wschodniego Sepiku (dystrykt Wewak) na Papui Nowej Gwinei.

Prowincja Wschodniego Sepiku (nazwa pochodzi od rzeki Sepik, będącej główną rzeką regionu) położona jest na północnym wybrzeżu Nowej Gwinei. Jej stolicą jest miasto Wewak, w którym znajduje się też siedziba biskupstwa Diecezji Wewak (Archidiecezja Madang).

Więcej informacji o ojcu Józefie Roszyńskim niebawem.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1