W dniu 26.03.2011 roku w Stryju na Ukrainie odbył się pogrzeb greckokatolickiego biskupa Stryja, Juliana Gbura. Liturgia pogrzebowa rozpoczęła sie o godzinie 9.00. Przewodniczył jej arcybiskup Igor Woźniak z Lwowa. Żałobną Mszę św. koncelebrowało 28 biskupów  którzy, brali udział w synodzie biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W liturgii pogrzebowej wziął również udział nowowybrany zwierzchnik Kościoła biskup Światosław Szewczuk, i około 100 kapłanów greckokatolickich. Zgromadzenie Słowa Bożego Księży Werbistów reprezentował biskup Jerzy Mazur, ojcowie Józef Michna i Leonard Górka z Lublina oraz Luiz Talacz i Adam Kruczyński z Ukrainy. Obecna była również siostra Elżbieta, SSpS z Kijowa.

W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział również bardzo dużo wiernych z diecezji stryjskiej i lwowskiej, licznie przybyli wierni z Przemyśla i Górowa Iławieckiego, gdzie o. Gbur pracował przez wiele lat, najbliższa rodzina i przyjaciele z Polski i Ukrainy.

Po przeczytaniu Ewangelii, pożegnalne słowo wygłosił abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski, podkreślając zasługi i gorliwość biskupa Gbura.

Na zakończenie liturgii pierwszy głos zabrał nowy arcybiskup  kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, który sam pochodzac za Stryja, wyraził wdzięcznośc Bogu za dar jakim dla diecezji i Kościoła był zmarłu biskup Gbur.

Biskup Jerzy Mazur w swojej osobistej refleksji, podkreślił, że zmarły był werbistą a zarazem jego współbratem o czym chyba większość tej żałobnej uroczystości nie wiedziała. Biskup Jerzy w swoim wystąpieniu wspominał również o solidarności  i licznych kontaktach jakie łączyły go z biskupem Julianem.

Po wystąpieniu biskupa Mazura głos zabrał poseł polskiego sejmu  pan Myron Sycz, który w imieniu Rzeczpospolitej podziękował i wyraził najwyższe uznanie dla pracy o.Gbura, gdy będąc proboszczem w Górowie Iławieckim przyczynił się do powstania szkoły z językiem ukraińskim i z wielką gorliwością poświęcał się mieszkającym tam wiernym obrządku greckokatolickiego.

List ojca Andrzeja Danilewicza, przeczytał ojciec Józef Michna. Przesłanie ojca Prowincjała, jeszcze bardziej uświadomiło wszystkim zebranym, że zmarły biskup już w 1957 roku wstąpił do niższego seminarium misyjnego księży werbistów w Nysie a święcenia kapłańskie otrzymał w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie w roku 1970.

Gdy po przeczytaniu listu prowincjała przemawaił siostrzniec biskupa Gbura ks. Andrzej Soroka, wierni zgromadzeni w stryjskiej katedrze, mogli jeszcze raz usłyszeć, że zmarły biskup był werbistą i werbiści służyli mu – zwłaszcza finansową – pomocą.

Na zakończenie głos zabrał administrator stryjskiej diecezji biskup Taras Senkiw, który wraz z tłumem  wiernych poprowadził pogrzeb ulicami Stryja na parafialny cmentarz gdzie biskup Julian Gbur został pochowany. Na zakończenie uroczystości biskup Taras zapewnił zebranych, że obecne miejsce spoczynku biskupa Juliana jest tylko tymczasowe. Po zakończeniu budowy nowej stryjskiej katedry, ciało pierwszego biskupa tej diecezji zostanie tam przeniesione i pochowane.

O. Adam Kruczyński SVD

Galeria zdjęć z ceremonii pogrzebowych

blog comments powered by Disqus

Polecamy

 • Wtedy siewca wyszedł siać

  Wtedy siewca wyszedł siać

  Wszyscy zastanawiali się, gdzie papież pojedzie. Wielkim zaskoczeniem było, że odwiedzi tylko stolicę. Nie przeszkodziło to jednak wielu katolikom, żeby Więcej
 • Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Oruro jest miastem położonym na płaskowyżu Altiplano w zachodniej Boliwii, na wysokości nieco ponad 3700 m.n.p.m. Zamieszkuje go blisko 300 Więcej
 • Matka Boska od kontenerów

  Matka Boska od kontenerów

  Myślałem, że bp Chindekasse żartuje mówiąc, iż jest pomysłodawcą i architektem jedynego chyba na świecie kościoła postawionego z kontenerów magazynowych! Więcej
 • 1