W ostatnich dniach Nikaragua jest świadkiem kolejnej eskalacji napięcia. W zamieszkach i walkach z siłami rządowymi zginęło już ponad 300 osób. O napiętej sytuacji w kraju mówił Radiu Maryja pracujący tam o. Garbiel Szewczyk SVD.

Rozruchy w Nikaragui zaczęły się w połowie kwietnia. Ich bezpośrednią przyczyną była decyzja prezydenta Daniela Ortegi o podniesieniu ubezpieczeń emerytalnych - powiedział o. Gabriel. - To przełożyło się na niższe zarobki ludzi, którzy wyszli na ulice. Jednak, jak to w komunie, nie wolno protestować, więc policja otworzyła ogień.

Władze nie respektują Kościoła katolickiego, który od razu stanął po stronie protestujących. To spowodowało atak furii rzadzących. Bojówki plądrują kościoły, niszczą cmentarze, prześladują katolików.

icon waveSłuchaj relacji o. Gabriela

o. Gabriel Szewczyk SVDO. Gabriel Szewczyk SVD

Werbiści w Nikaragui pracują od 1980 roku. Prowadzą tam 2 parafie (Managua i Palacagüina), Centrum Biblijne i dom formacyjny. Pracuje tam 7 misjonarzy z 5 narodowości, w tym 2 Polaków.

O. Gabriel Szewczyk SVD otrzymał święcenia kapłańskie w Pieniężnie w 2012 roku, po czym wyjechał do pracy w werbistowskiej Regii Centralnej Ameryki, do ktorej należą Nikaragua, Kostaryka i Panama. Od 2017 roku jest przełożonym dystryktu Nikaragui.

Więcej o sytuacji w Nikaragui

 

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

 • Wtedy siewca wyszedł siać

  Wtedy siewca wyszedł siać

  Wszyscy zastanawiali się, gdzie papież pojedzie. Wielkim zaskoczeniem było, że odwiedzi tylko stolicę. Nie przeszkodziło to jednak wielu katolikom, żeby Więcej
 • Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Oruro jest miastem położonym na płaskowyżu Altiplano w zachodniej Boliwii, na wysokości nieco ponad 3700 m.n.p.m. Zamieszkuje go blisko 300 Więcej
 • Matka Boska od kontenerów

  Matka Boska od kontenerów

  Myślałem, że bp Chindekasse żartuje mówiąc, iż jest pomysłodawcą i architektem jedynego chyba na świecie kościoła postawionego z kontenerów magazynowych! Więcej
 • 1