NORWEGIA. Na początku września 2017 roku Polska Prowincja SVD rozpoczęła pracę w Norwegii. Ojcowie Piotr Śledź SVD i Anthony Erragudi SVD pracują w katedralnej Parafii św. Olafa w Oslo opiekując się duszpastersko Polakmi mieszkającymi w tym skandynawskim kraju.

W dniach 8-11 grudnia 2017 roku z adwentową posługą rekolekcyjną udali się do Oslo o. Franciszek Martyna SVD i br. Ireneusz Nyklewicz SVD. Oto refleksja o. Franciszka.

Polacy są największa nacją katolicką w Norwegii i potrzebują opieki duszpasterskiej. W katedralnej parafii świętego Olafa w weekend są cztery Msze św. w języku polskim: w sobotę o 16:30 i w niedzielę o 8:00, 14:30 i 16:00. Według O. Antoniego, w czasie tegorocznych rekolekcji adwentwych, na wszystkich Mszach św. było około tysiąca Polaków, a we wszystkich mszach w parafii uczestniczy około 3 tysiące wiernych. Można więc zauważyć jak duży procent w Kościele w Norwegii stanowią Polacy.

Jestem pod wrażeniem religijności naszych rodaków. Niektórzy przyjeżdżają nawet z miejscowości odległych o ponad 100 km, aby uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Pierwsza Msza Święta o 8:00 rano gromadzi prawie samych mężczyzn. Regularnie korzystają oni z sakramentu pokuty i przystępują do komunii.  Warte podkreślenia jest też to, że świeccy chętnie angażują się w liturgię. Służą przy ołtarzu jako ministranci czy lektorzy, jest nawet dwóch organistów, którzy gratisowo grają na polskich mszach. Jest to bardzo budujące, że na obczyźnie nasi rodacy chcą i potrafią manifestować swoją katolicką wiarę.

Ojcowie Antoni i Piotr także sprawują Eucharystie w języku angielskim i norweskim. Dla zobrazowania wielości etnicznej Kościoła katolickiego w Norwegii dodam, że w katedrze w Boże Narodzenie są sprawowane Msze Święte w języku: norweskim, angielskim, polskim, wietnamskim, francuskim, hiszpańskim, chorwackim, filipińskim, tamilskim  i chaldejskim (dla uciekinierów z Iraku).

Oslo to naprawdę misje w pigułce. Ksiądz biskup Bernt Eidswig, ordynariusz Diecezji Oslo, liczy na dalszą współpracę i prosi o więcej kapłanów twierdząc, że Księża Werbiści to zaprawieni w boju misjonarze i dobrze radzą sobie w każdej sytuacji. Miło słyszeć takie słowa.

Zob. więcej fotografii

Za: werbisci-kleosin.pl

Polecamy

  • 1