PAPUA NOWA GWINEA. 31 października w Wirui święcenia kapłańskie otrzymał diakon Andrew Masi SVD, który został przeznaczony do pracy misyjnej na Timorze Wschodnim.

Sakramentu święceń udzielił bp Józef Roszyński SVD, ordynariusz Diecezji Wewak. Towarzyszyli mu współbracia werbiści, w tym o. Józef Maciołek SVD, przełożony Prowincji Papui Nowej Gwinei.

O. Masi pochodzi z parafii Biwat, położoną nad rzeką Yuat w Diecezji Wewak na północy Papui Nowej Gwinei. Jako młody chłopak chciał zostać kapłanem, jednak planów od razu nie udało się zrealizować. Przez lata pracował jako pielęgniarz. W swojej pracy wielokrotnie spotykał ludzi, którzy prosili go o pomoc w przyjęciu komunii świętej i sakramentu namaszczenia chorych. Właśnie te spotkania sprawiły, że po latach powołanie kapłańskie odżyło. Wstąpił zatem do Zgromadzenia Słowa Bożego i po ukończeniu wszystkich kroków formacji otrzymał święcenia kapłańskie.

Werbiści pracują na Papui Nowej Gwinei od 1896 roku. Był to pierwszy kraj w Oceanii, w którym misjonarze rozpoczęli pracę i jeden z pierwszych krajów misyjnych Zgromadzenia. Dziś pracuje tam 103 misjonarzy, wśród których jest aż 23 Polaków (drugi po Brazylii kraj z najliczniejszą wspólnotą polskich werbistów).

W Zgromadzeniu żyje i pracuje obecnie 32 rodowitych Nowogwinejczyków, w tym 8 seminarzystów i 2 nowicjuszy. Jeden z nich, kleryk Mark Okuk SVD, przygotowuje się do kapłaństwa w Pieniężnie.

      

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

 • Wtedy siewca wyszedł siać

  Wtedy siewca wyszedł siać

  Wszyscy zastanawiali się, gdzie papież pojedzie. Wielkim zaskoczeniem było, że odwiedzi tylko stolicę. Nie przeszkodziło to jednak wielu katolikom, żeby Więcej
 • Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Oruro jest miastem położonym na płaskowyżu Altiplano w zachodniej Boliwii, na wysokości nieco ponad 3700 m.n.p.m. Zamieszkuje go blisko 300 Więcej
 • Matka Boska od kontenerów

  Matka Boska od kontenerów

  Myślałem, że bp Chindekasse żartuje mówiąc, iż jest pomysłodawcą i architektem jedynego chyba na świecie kościoła postawionego z kontenerów magazynowych! Więcej
 • 1