DEM. REP. KONGO. Założone przez werbistów Studio Emmaus, działające w Diecezji Kenge w Demokratycznej Republice Kongo, od lat nagrywa audycje radiowe koncentrujące się na ważnych wydarzeniach roku liturgicznego.

Audycje Studia Emmaus, emitowane 3 razy w tygodniu za pośrednictwem Bandundu Community Radio, nagrywane są przez współpracowników i wolontariuszy, a także werbistów.

Studio Emmaus rozpoczęło działalność w 2001 roku i działało bez przerwy do 2004 roku. Później nastąpiła dłuższa przerwa w jego funkcjonowaniu. Dopiero w lutym 2016 roku, dzięki inicjatywie o. Alojzego Szczeponka SVD, Dyrektora Centrum Apostolatu Biblijnego (Centre d’Apostolat Biblique) i prowincjalnego Sekretarza ds. Misji, wznowiono jego działalność, która trwa do dziś i rozwija się.

Mamy zamiar kontynuować naszą pracę, gdyż potrzeby są ogromne, a nasze audycje cieszą się dużą popularnością – mówi o. Alojzy Szczeponek.

Studio nagrało już ponad około 50 audycji radiowych przybliżających ważne wydarzenia lokalnego kościoła i uroczystości roku liturgicznego. W ostatnim czasie nagrano np. audycje o 100. rocznicy objawień w Fatimie, o 1. rocznicy Kongresu Miłosierdzia w Kigali w Rwandzie, o Święcie Matki Boskiej Różańcowej, czy audycję o św. Łukaszu Ewangeliście. Werbiści przygotowali m.in. audycję o rocznicy założenia naszego zgromadzenia oraz o narodzeniu Najświętszej Maryi Panny.

Studio Emmaus udostępnia również swoje wyposażenie grupom parafialnym i pojedynczym osobom zainteresowanym nagraniem swoich utworów muzycznych, czy innych materiałów audio.

W Diecezji Kenge nie ma jak dotąd katolickiej rozgłośni radiowej. W prowadzenie Studia Emmaus włącza się aktywnie około 20 współpracowników z 2 parafii w Bimbindi.

Rozgłośnie radiowe pełnią niezwykle ważną rolę w Demokratycznej Republice Konga. W bardzo wielu miejscach są jedynym medium dostarczającym lokalnym wspólnotom jakichkolwiek informacji.

Za: Arnoldus Nota 12/2017

Polecamy

  • 1