KARAIBY - USA. Matka natura pokazała w ostatnich dniach swoje gniewne oblicze tak na Karaibach, jaki w południowo-wscodnich stanach USA. Dziś już jednak możemy powiedzić na pewno, że wszyscy nasi misjonarze pracujący tam są bezpieczni.

Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy informację o ostatnim z nich - o. Janie Pastuszczaku SVD, pracującym na Virgin Gorda, trzeciej pod względem wielkości wyspie Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Pracujący na Karaibach o. Ante Jeroncic SVD, po kilku dniach prób skontaktowania się z Virgin Gorda, potwierdził wczoraj, że o. Pastuszczak jest cały i zdrowy. Wyspa jednak została doszczętnie zdewastowana przez huragan Irma. Większość budynków uległo zniszczeniu lub zostało mocno uszkodzonych, zniknęły prawie wszystkie drzewa.

Filmik pokazujący zniszczenia w budynkach parafialnych i kościele na Virgin Gorda.

Nie lepsza sytuacja panuje na innych wyspach Karaibów, na których posługują werbiści. Na Saint Martin władze wprowadziły stan wyjątkowy, by uchronić mieszkańców przed bandami złodziei. Wyznaczono specjalne okresy i miejsca, gdzie mieszkańcy mogą zdobyć pożywienie, wodę i najniezbędniejsze produkty. O. Jernocic donosi, że przywrócenie elektryczności na wyspie może zająć nawet miesiące.

O ile nasi misjonarze są bezpieczni, o tyle stan budynków, szkół i kościołów jest zły lub brdzo zły. To samo należy powiedzieć o domach naszych parafian. Huragan Harvey zniszczył nasze parafie w Heuston i Beaumont w Teksasie na południu USA. Z kolei huragan Irma praktycznie zrównał z powierzchnią ziemi wyspy Antigua, Anguilla, Brytyjskie Wyspy dziewicze, Montserrat i Saint Martin.

Straty w infrastrukturze naszych budynków wyniosą z całą pewnością dziesiątki tysięcy dolarów - pisze o. Quang Duc Dinh SVD, przełożony Prowincji Chicago, do której należą Karaiby i południowo-wschodnie stany USA. - Wielu z naszych parafian straciło cały dorobek życia. Szczególnej pomocy potrzebują teraz ubożsi mieszkający dotychczas w skromnych domach, którzy nie mieli środków finansowych ich na ubezpieczenie. Teraz zwracają się do nas, prosząc o jakąkolwiek pomoc.

Werbiści w USA organizują zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym. W imieniu misjonarzy tam pracujących prosimy Was o modlitwę.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1