KOLUMBIA. Z okazji rozpoczynającej się dziś podróży apostolskiej papieża Franciszka do Kolumbii przedstawiamy kilka informacji o pracy werbistów w tym południwoamerykańskim kraju.

Werbiści w Kolumbii mają 15 wspólnot (parafii i domów), w których pracuje 46 misjonarzy z 11 narodowości. Wśród nich jest 4 Polaków.

Zgromadzenie Słowa Bożego rozpoczęło pracę w Kolumbii w 1962 roku. Na przestrzeni lat, równolegle z normalnym duszpasterstwem parafialnym, werbiści podejmowali kolejne wyzwania. Obecnie w ramach Prowincji Kolumbijskiej funkcjonują m.in. wydawnictwo (www.verbodivino.co), prężnie działający Apostolat Biblijny (nuestrabiblia.org), Referat Animacji Misyjnej i Referat Powołaniowy. Jednym z charakterystycznych pól działalności parafialnej jest duszpasterstwo ludności afroamerykańskiej.

Duszpasterstwo parafialne werbiści prowadzą w 10 parafiach w dystryktach Bogotá, Medellín, Montería, Distrito de Atrato, Distrito de Cali. Obecnie do Prowincji Kolumbijskiej, której patronem jest św. Piotr Klawer, należy także Wenezuela, gdzie pracuje 5 werbistów, w tym 1 Polak.

           

     

Polecamy

  • 1