IRKUCK. 20 sierpnia, z okazji 100-lecia objawień Matki Boskiej Fatimskiej, w Katedrze w Irkucku na Syberii odbyła się uroczystość koronacji figury Niepokalanego Serca Matki Bożej.

W uroczystości wzięli udział werbiści z Regii Ural naszego zgromadzenia oraz bp Jerzy Mazur SVD, były ordynariusz Diecezji św. Józefa w Irkucku, a obecnie ordynariusz Diecezji Ełckiej i przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

Korona, którą ukoronowano figurę Matki Boskiej, była poświęcona 7 października 2002 roku przez Jana Pawła II, gdy ordynariuszem Diecezji Irkuckiej był jeszcze bp Mazur. Późniejsze wydarzenia sprawiły, że koronacja figury możliwa była dopiero obecnie.

Wierni parafii katedralej w Irkucku czekali na ten dzień 15 lat. Koronacji dokonali obecny ordynariusz irkucki, biskup Cyryl Klimowicz, oraz właśnie biskup Jerzy Mazur. By umieścić koronę na głowie figury Matki Bożej, hierarchowie musieli się wspiąć po specjalnych schodkach na wysokość sześciu metrów - mówi o. Włodzimierz Siek SVD, proboszcz katedry.

   

   

Historia Katedry Niepokalanego Serca Matki Bożej i Diecezji w Irkucku od początku związana jest z werbistami. 23 marca 1998 papież Jan Paweł II mianował o. Jerzego Mazura SVD, przełożonego werbistów w krajach byłego Związku Radzieckiego biskupem pomocniczym administratury apostolskiej Syberii ze stolicą tytularną Tabunia. 18 maja 1999 roku bp Mazur został mianowany administratorem apostolskim nowo utworzonej administratury apostolskiej Syberii Wschodniej z siedzibą w Irkucku, zaś 11 lutego 2002 roku, wraz z podniesieniem administratury do rangi diecezji, został mianowany biskupem diecezjalnym Diecezji św. Józefa w Irkucku.

Dzięki zaangażowaniu bpa Mazura i rozmów z władzami państwowymi i przedstawicielami Kościoła prawosławnego na Syberii, możliwa była konsekracja katedry w Irkucku, która nastąpiła 8 września 2000 roku.

W kwietniu 2002 roku, w trakcie podróży powrotnej do Irkucka, bp Mazur został zatrzymany na lotnisku w Moskwie i przymusowo odesłany do Polski. Kierował Diecezją Irkucką do kwietnia 2003 roku, gdy jego miejsce zajął bo Cyryl Klimowicz.

Werbiści pracują w krajach byłego Związku Radzieckiego od 25 lat (czytaj więcej). Obecnie na terenie Białorusi i Rosji posługuje prawie 40 współbraci z 9 narodowości. Posługują oni w 17 parafiach w różnych miastach, w tym Moskwie i St. Petersburgu, prowadzą duszpasterstwa akademickie, udzielają się w pracy z dziećmi i młodzieżą, migrantami i biednymi. Zgromadzenie doczekało się też pierwszych rodzimych powołań.

Na Syberii (w Irkucku, Błagowieszczeńsku i Czycie) pracuje 8 werbistów, wśród których jest 3 Polaków. O. Włodzimierz Siek SVD jest proboszczem parafii katedralnej w Irkucku.

Polecamy

  • 1