TORTOLA / KARAIBY. W poniedziałek, 7 sierpnia, karaibską wyspę Tortola nawiedziły monstrualne ulewy, które doprowadziły do powodzi i zdewastowały wyspę.

Na Tortoli pracuje werbista z Indii, który donosi, że jest bezpieczny, choć sytuacja jest bardzo trudna. Jeden z naszych kościołów został całkowicie zalany.

Lało potwornie od poniedziałkowego popołudnia aż do następnego ranka - donosi o. Walter Mendonca SVD, proboszcz Parafii św. Williama w Road Town, głównym mieście wyspy. - Drogi zostały rozmyte, w wielu częściach wyspy osunęła się ziemia. Samochody zostały przygniecione przez osuwiska ziemne i skalne, które niejednokrotnie są tak wielkie, że wyglądają, jakby nagle wyrosły nowe wzniesienia.

W Road Town nurt wody o wysokości 1,5 metra niósł ulicami mieszankę ziemi, połamanych drzew i ścieków z przydomowych szamb. Kościół św. Williama został zalany. Obecnie trwa jego czyszczenie i sprzątanie z mułu i szlamu, ale jak donosi o. Mendonca, w tym tygodniu na pewno nie będzie możliwe odprawianie w nim nabożeństw.

Mamy nadzieję, że uda się doprowadzić kościół do stanu używalności przed niedzielą - napisał misjonarz krótko po kataklizmie. - Dzięki Bogu nasz drugi kościół w East End jest nietknięty. Mój dom też został zalany, ale na szczęście nie tak bardzo i była to tylko czysta woda.

Niestety 2 dni poźniej, podczas sprzątania kościoła, okazało się, że zanieczyszczony został także zbiornik na wodę znajdujący się pod kościołem. Zbiornik został zanieczyszczony ściekami i szlamem. Czyszczenie go to herkulesowa praca, gdyż żeby to zrobić, potrzebujemy czystej wody, a tej w kościele nie ma. Czekamy na deszcz! Nie będzie zatem Mszy św. w weekend - napisał o. Mendonca.

Na 8 karaibskich wyspach pracuje 19 werbistów. Wśród nich jest 6 Polaków, którzy posługują na Antigua, Anguilli, Virgin Gorda, Sint Maarten i Jamajce.

Tortola jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Jest wyspą wulkaniczną, a jej największym wzniesieniem jest Mount Sage o wysokości 533 m n.p.m. Wyspę zamieszkuje prawie 24 tys. mieszkańców.

        

Polecamy

  • 1