MOSKWA
W moskiewskiej parafii św. Olgi zakończyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia posługi Zgromadzenia Słowa Bożego na Wschodzie.

Inauguracyjną mszę świętą 26 kwietnia odprawił ks. bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki i były pierwszy przełożony werbistów na Białorusi i w Rosji.

Na uroczystości przybył przedstawiciel Przełożonego Generalnego Zgromadzenia, a także przełożeni sąsiednich prowincji werbistów: polskiej, słowackiej i węgierskiej. Nie zabrakło parafian, przyjaciół i dobrodziejów dzieła misyjnego.

Głównym uroczystościom jubileuszowym w czwartek 27 kwietnia przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej. Obecni byli także biskupi: Jerzy Mazur SVD, a także Cyryl Klimowicz, kierujący obecnie diecezją w Irkucku. Licznie zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i wiernych.

Patrząc na was – werbistów, mogę powiedzieć, że minione lata były czasem przyjęcia przez was ziarna Słowa Bożego sercem otwartym, urodzajnym, gotowym przynieść stokrotny owoc – podkreślił w swojej homilii ksiądz arcybiskup – to lata wierności, właściwej dla dojrzałości ogólnoludzkiej i duchowej. Modlimy się za was i z wami, byście byli wiernym misjonarzami Słowa Bożego, a przede wszystkim – wiernymi świadkami Chrystusa w swoim życiu.

Jubileuszowe uroczystości poprzedziła sesja historyczno-teologiczna podsumowująca działalność werbistów na wschodzie w kontekście ich charyzmatu misyjnego i ewangelizacyjnych wyzwań społeczeństwa w krajach byłego ZSRR. Swoimi wspomnieniami podzielił się bp Mazur, który ponad ćwierć wieku temu koordynował pierwsze prace pastoralne i budowlane w Baranowiczach. W 1992 r. został utworzony Dystrykt Baranowicze Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, a pięć lat później Przełożony Generalny erygował Regię Ural werbistów.

Na ostatni dzień, 28 kwietnia, zaplanowano refleksję o przyszłości posługi werbistów w Rosji w nawiązaniu do zbliżającej się XVIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia, która odbędzie się w 2018 roku.

Obecnie na terenie Białorusi i Rosji posługuje prawie czterdziestu współbraci z dziewięciu różnych stron świata. Posługują oni w 17 parafiach w różnych miastach, w tym Moskwie i St. Petersburgu, prowadzą duszpasterstwa akademickie, udzielają się w pracy z dziećmi i młodzieżą, migrantami i biednymi. Zgromadzenie doczekało się też pierwszych rodzimych powołań.

O. Jakub Błaszczyszyn SVD

   

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

 • Wtedy siewca wyszedł siać

  Wtedy siewca wyszedł siać

  Wszyscy zastanawiali się, gdzie papież pojedzie. Wielkim zaskoczeniem było, że odwiedzi tylko stolicę. Nie przeszkodziło to jednak wielu katolikom, żeby Więcej
 • Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Oruro jest miastem położonym na płaskowyżu Altiplano w zachodniej Boliwii, na wysokości nieco ponad 3700 m.n.p.m. Zamieszkuje go blisko 300 Więcej
 • Matka Boska od kontenerów

  Matka Boska od kontenerów

  Myślałem, że bp Chindekasse żartuje mówiąc, iż jest pomysłodawcą i architektem jedynego chyba na świecie kościoła postawionego z kontenerów magazynowych! Więcej
 • 1