ORURO/BOLIWIA
Rząd Boliwii wykorzystał przyjazd Ojca Świętego do celów politycznych
– powiedział werbista, bp Krzysztof Białasik SVD, podsumowując lipcową wizytę papieża Franciszka w Boliwii.

W rozmowie z KAI ordynariusz diecezji Oruro dodał jednak, że lipcowa wizyta papieża Franciszka wywołała poruszenie w społeczeństwie i duchową odnowę, a przede wszystkim radość.


Fot. Krzysztof Walendowski SVD

Papież był bardzo krótko w Boliwii, niecałe dwie doby. Ale ludzie przyjęli go radośnie i z wielkim entuzjazmem. - powiedział bp Białasik. - Tym bardziej, że jest to pierwszy papież z Ameryki Południowej. Jechali wiele kilometrów, bo chcieli zobaczyć papieża.

Polski biskup wyjaśnił, że niejedna osoba wiozła list do papieża albo jakiś podarunek, a gdy nie udało się jej z nim spotkać, wręczała je biskupowi, „żeby może w przyszłości przekazał Ojcu Świętemu".

Pytany o wykorzystanie przez władze Boliwii przyjazdu Franciszka, bp Białasik stwierdził, że na początku przygotowania do jego przyjazdu „miały charakter bardziej polityczny". Później to się trochę zmieniło, gdy włączył się w nie Kościół. Jednak władze wykorzystały przyjazd Ojca Świętego do celów politycznych. „Rząd boliwijski systematycznie wprowadza socjalizm. To, że prezydent Evo Morales wręczył Ojcu Świętemu rzeźbę przedstawiającą sierp i młot z Chrystusem ukrzyżowanym na tym młocie, daje dużo do myślenia. Ojciec Święty przyjął ją jako wyraz tego, czym żył o. Luis Espinal, który także propagował system socjalistyczny. Był to trudny moment dla Ojca Świętego, który w chwili wręczenia rzeźby aż zrobił dziwną minę i powiedział: „To nie jest dobre" – relacjonował bp Białasik. Przyznał jednocześnie, że dzięki papieskiej wizycie uległy poprawie relacje biskupów z władzami.

Franciszek odwiedził Boliwię w dniach 8-10 lipca br. w ramach swej podróży do trzech państw Ameryki Łacińskiej. (za: ekai.pl)

Polecamy

  • 1