BUDAPESZT
W dniach 10-13 września 2015 roku w werbistowskim domu rekolekcyjnym św. Arnolda w Budapeszcie odbyło się spotkanie współbraci w ślubach czasowych Wschodniej Podstrefy Europejskiej Zgromadzenia Słowa Bożego.

Wzięli w nim udział młodzi werbiści z Regii Ural oraz z Prowincji Polskiej, Słowackiej i Węgierskiej, która w tym roku była głównym organizatorem i gospodarzem spotkania.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było Międzykulturowe życie i posługa odnoszące się do wynikającej z charyzmatu i Konstytucji Zgromadzenia werbistowskiej codzienności. Wokół tego zagadnienia koncentrowały się wykłady, dyskusje, a także  prywatne rozmowy.


fot. Elmer Hernandez SVD

12 września po południu odbyła się wycieczka krajoznawcza. Uczestniczy najpierw odwiedzili Budapeszt, którego historię i najciekawsze miejsca odkryła przed nimi kwalifikowana przewodniczka. Następnie udali się do Ostrzyhomia, pierwszej historycznej stolicy kraju Madziarów. W tym mieście, zwanym węgierskim Watykanem, uczestnicy zwiedzili bazylikę pod wezwaniem św. Wojciecha oraz siedzibę arcybiskupa Ostrzyhomia i Budapesztu, a jednocześnie prymasa Węgier.

Zjazdy współbraci w formacji czasowej to doskonała okazja do umacniania międzykulturowych więzi w Zgromadzeniu, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń dotyczących życia zakonnego i wrastania w misyjną posługę Kościoła. To także przyjemność ze spotkania ludzi o wielu twarzach, ale jednym sercu.

Na Węgrzech wszyscy doświadczyli wspaniałego przyjęcia, prawdziwie braterskiego traktowania i różnorodności Zgromadzenia, gdyż w domu obecni byli współbracia rodem z Rosji, Słowacji, Polski, Rumunii, Chile, Indii, Indonezji, Filipin i Konga. Przez cały czas obecnością i dobrym słowem towarzyszył gościom Prowincjał Prowincji Węgierskiej, o. Grzegorz Burbeła SVD.

Spotkanie zakończyło się wspólną niedzielną Eucharystią. (MSz/Pieniężno)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1