Sylwetki zmarłych współbraci
związanych z Polską Prowincją SVD


Śp. o. Piotr Bujok SVD

O. Piotr Bujok SVD zmarł nad ranem czasu chilijskiego 12 grudnia 2020 roku. Miał 68 lat, z czego 37 lat przepracował w Chile. Przeżył 42 lata w ślubach zakonnych i 37 lat w kapłaństwie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 grudnia w domu rekolekcyjnym La Florida w Santiago de Chile. Jego doczesne szczątki spoczęły w chilijskiej ziemi. Niech odpoczywa w pokoju.

Czytaj więcej...

Śp. o. Artur Chludziński SVD

O. Artur Chludziński SVD zmarł 5 grudnia w Warszawie po nagłej i ciężkiej chorobie. Miał 57 lat. Zmarł w 30. roku kapłaństwa i 37. roku ślubów zakonnych.

Przez kilkanaście lat pracował w Amazonii, a po powrocie do Polski był między innymi rektorem w Domu Misyjnym Ducha Świętego w Warszawie, a ostatnio proboszczem Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie.

Czytaj więcej...

Śp. o. Roman Czajka SVD

O. Roman Czajka SVD zmarł wieczorem 4 grudnia w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu w wyniku powikłań związanych z zakażeniem koronawirusem. Miał 61 lat. Zmarł w 35. roku kapłaństwa i 40. roku ślubów zakonnych.

10 lat pracował duszpastersko w Rumunii i Mołdawii. Był wykładowcą teologii moralnej, prefektem kleryków, sekretarzem prowincjalnym, rektorem. Jedną z jego pasji była praca z ludźmi marginesu.

Czytaj więcej...

Śp. o. Stanisław Olesiak SVD

1 grudnia 2020 roku w szpitalu w Nowym Sączu zmarł o. Stanisław Olesiak SVD, były misjonarz w Angoli. Od wielu lat przykuty do wózka inwalidzkiego był przyjacielem i duszpasterzem osób niepełnosprawnych. Miał 67 lat. Zmarł po 45 latach życia zakonnego i 41 latach kapłaństwa.

Za swoją działalność i posługę otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (2003), Order Uśmiechu (2006) czy Statuetkę Złotego "Cyrenejczyka” (2014).

Czytaj więcej...

Śp. o. Alojzy Wiatrok SVD

22 listopada 2020 roku na Oddziale Opiekuńczym św. Łukasza w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie odszedł do Pana o. Alojzy Wiatrok SVD, długoletni misjonarz w Brazylii. Zmarł w 88. roku życia, 71. roku życia zakonnego i 63. roku kapłaństwa.

Był człowiekiem wiary i konkretnego czynu. Przez swoje radosne kapłaństwo umiał pozyskiwać sobie ludzi do współpracy, a jego talenty muzyczne, pedagogiczne i organizacyjne pozwalały mu na liczne osiągnięcia.

Czytaj więcej...

Śp. o. Antoni Rybiński SVD

7 lipca 2020 roku Pan powołał swego wiernego sługę, wieloletniego misjonarza w Brazylii, o. Antoniego Rybińskiego, werbistę. O. Antoni zmarł w szpitalu w Grudziądzu po kilku dniach choroby w wieku 88 lat, w 59. roku ślubów zakonnych i 52. roku kapłaństwa.

Do samego końca pozostał człowiekiem pogodnym, dowcipnym, ciągle uśmiechniętym, kochającym wspólnotę zakonną. Niech Bóg będzie mu nagrodą za jego wieloletnią pracę misyjną.

Czytaj więcej...

Śp. o. Józef Węcławik SVD

Nad ranem 7 lipca, we śnie, Pan wezwał do siebie śp. o. Józefa Węcławika SVD, kapłana, dziennikarza, misjonarza we Wschodniej Syberii oraz pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. O. Józef zmarł w 67. roku życia, w 46. roku ślubów zakonnych i 41. roku kapłaństwa.

Pracował niezwykle intensywnie aż do ostatniej godziny przed wyjazdem na urlop do Jastarni. Zmarł zaledwie 2 dni po rozpoczęciu urlopu.

Czytaj więcej...