"Wołanie Boga. Patroni Światowych Dni Młodzieży w Panamie a rozeznawanie powołania" to kolejna książka o. Józefa Gwoździa SVD. Stanowi ona nieocenioną pomoc w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży 2019. Autor opisuje w niej losy i wybory świętych patronów ŚDM w Panamie.

Większość opisanych w „Wołaniu Boga” świętych pochodzi z Ameryki Łacińskiej lub jest z nią w jakiś szczególny sposób związana. Niektórych z nich znamy bardzo dobrze, o innych nawet nie słyszeliśmy.

Książka adresowana jest do młodzieży, choć z całą pewnością zainteresuje też dorosłych. Nez wątpienia jednak tak jedni, jak i drudzy mogą znaleźć w niej wiele inspiracji. Publikacja łączy się z dwoma niezwykle ważnymi w kontekście młodzieży wydarzeniami, do których przygotowuje się Kościół powszechny: październikowym Synodem Biskupów nt. młodzieży i Światowymi Dnia Młodzieży w Panamie.

Kiedy organizatorzy Światowych Dni Młodzieży zaprezentowali oficjalnych patronów spotkania młodych, wpisałem w internecie nazwiska tych świętych i zorientowałem się, że na ich temat jest dostępnych naprawdę niewiele informacji. Postanowiłem sam ich poszukać i zebrać je dla młodzieży – wyjaśnił w rozmowie z KAI o. Józef. Przyznał przy tym, że nie chodziło o stworzenie zwykłych biografii, ale raczej opowieści o żywych ludziach, którzy mogą być dla dzisiejszej młodzieży pomocą w rozeznawaniu drogi ich powołania.

Która z opisywanych przeze mnie postaci zrobiła na mnie największe wrażenie? Chyba Jose Sanchez del Río, młody chłopak z prześladowanego Kościoła w Meksyku - powiedział naszemu serwisowi o. Józef. - Pokazał charakter, męstwo i to, co w życiu jest święte i ważne. Nie zniósł bezczynnego siedzenia i obserwacji innych. Czuł się odpowiedzialny. Miał możliwość ominięcia męczeństwa, kosztem wyparcia się Chrystusa, a jednak oddał życie. Bycie blisko Boga stało się najważniejsze. Przy tym pokazał nam wszystkim kierunek: niebo. Oraz cel naszej drogi: świętość. 

Książka, którą ilustrują ją oficjalne grafiki świętych Światowych Dni Młodzieży w Panamie, wydana została przez Wydawnictwo GOTÓW, we współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie. Można ją nabyć w sklepie internetowym pod adresem https://gotow.pl/glowna/102-wolanie-boga.html.

"Wołanie Boga" to już druga książka o. Józefa Gwoździa SVD przygotowująca do Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie. W ubiegłym roku wydana została jego "Misja Panama", której celem było przedstawienie Panamy od środka i w kontekście Światowych Dni Młodzieży.

Zarówno „Wołanie Boga” jak i „Misja Panama” zostały objęte honorowym patronatem przez bp. Marka Solarczyka, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Zgromadzenie Księży Werbistów oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Obie książki są również cegiełką projektu Bilet dla Brata 2.0, a cześć dochodu z nich z nich zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży 2019.

O. Józef Gwóźdź SVD przez ostatnie lata pracował w Bocas del Toro w Panamie. Wcześniej pracował w Meksyku i Nikaragui. Obecnie przebywa w Rzymie.

Więcej o pracy o. Józefa można przeczytać na jego stronie internetowej www.misjapanama.pl.