Nietypowy duszpasterz - wspomnienie o śp. ojcu Ryszardzie Gamańskim SVD

Pan Bóg powołał swojego wiernego sługę o. Ryszarda Gamańskiego, werbistę od ponad 40 lat pracującego na rzecz Polonii Australijskiej, o drugiej w nocy 10 października 2012 roku, kiedy ten pogrążony był w głębokim śnie.

Ci, którzy odwiedzili go w szpitalu poprzedniego dnia, rozstali się z nim w dobrych nastrojach, gdyż nic nie wskazywało na to, że widzą się z nim po raz ostatni. 

Czytaj więcej...

Wspomnienie o śp. o Janie Resiu

Bardzo dla nas smutną wiadomość otrzymaliśmy dziś z Polski – odszedł od nas do Ojca Niebieskiego nasz drogi ojciec Jan.

Przez ostatnich 5 lat ojciec Jan Reś był nie tylko proboszczem naszej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tambowie W tym okresie stał się on prawdziwym ojcem duchownym dla wielu różnych osób w Rosji. Ojciec Jan pomagał dziesiątkom bezdomnych ludzi, dla których w nasze mroźne zimowe dni szykował coś do zjedzenia.

Czytaj więcej...

Krótka historia werbistów w Baranowiczach

Pierwszą parafię na Białorusi werbiści założyli już przed II wojną światową, wiosną 1939 roku, gdy tereny te jeszcze należały do Polski. Trzej misjonarze rozpoczęli wówczas posługę duszpasterską w wiosce Wiczówka, około 85 km od Pińska.

W lecie 1939 roku rozszerzyli swoją działalność na Baranowicze. Po wybuchu wojny werbiści zmuszeni byli opuścić swoje parafie. Dopiero w latach 80-tych polscy werbiści ponownie pojawili się na Białorusi. Rozpoczęli pracę w parafii Stołowicze, a nieco później w Darewie.

Czytaj więcej...

20-lecie werbistów w Baranowiczach na Białorusi

W Uroczystość Chrystusa Króla, 20 listopada 2011 roku , Dom Św. Trójcy w Baranowiczach na Białorusi (Regia Ural) obchodził 20-lecie swojego istnienia. Uroczystej mszy świętej przewodniczył administrator apostolski w Pińsku, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Przybyli licznie parafianie, dobrodzieje, studenci kolegium katechetycznego, przedstawiciele grup i społeczności, które gromadzą się w Domu w Baranowiczach i oczywiście sami werbiści z przełożonym Domu – br. Korneliuszem Konskiem oraz regionałem, o. Jakubem Błaszczyszynem SVD.

Czytaj więcej...

Pogrzeb biskupa Juliana Gbura SVD

W dniu 26.03.2011 roku w Stryju na Ukrainie odbył się pogrzeb greckokatolickiego biskupa Stryja, Juliana Gbura. Liturgia pogrzebowa rozpoczęła sie o godzinie 9.00. Przewodniczył jej arcybiskup Igor Woźniak z Lwowa. Żałobną Mszę św. koncelebrowało 28 biskupów  którzy, brali udział w synodzie biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Czytaj więcej...