14-15 marca w Mozambik, Zimbabwe i Malawi uderzył tropikalny cyklon Idai. Porywy wiatru osiągały blisko 180 km/h. Najwięcej ofiar pociągnęła za sobą jednak powódź, którą wywołały ulewne deszcze. Skala zniszczeń jest ogromna, szczególnie w Mozambiku, gdzie zginęło ponad 500 ludzi, a rany odniosło ponad 1500 kolejnych. Bezpośrednio dotkniętych żywiołem zostało 1,8 mln ludzi.

Drastycznie wzrasta niebezpieczeństwo wybuchu poważnej epidemii cholery, której pierwsze ogniska zostały już zanotowane. Uszkodzonych lub zniszczonych jest prawie 100 tys. budynków, prawie 670 tys. hektarów upraw nie nadaje się do niczego. 

Portowe miasto Beira w Mozambiku, czwarte pod względem wielkości miasto kraju, jest prawie w 90% zniszczone. Werbiści prowadzą tam Parafię św. Franciszka Ksawerego. Na szczęście są bezpieczni, choć część budynków parafialnych została uszkodzona. Siostry Służebnice Ducha Świętego pracują między innymi w rejonie Tambara. Pracująca tam s. Rozalia J. Paliczka SSpS pisze, że w wyniku otwarcia zapory na rzece Zambezi woda zalała wszystko wokół. Woda zabrała ze sobą kukurydzę, orzeszki ziemne, sezam, fasolkę, a co zostało zaczyna kiełkować. Zbiory tutaj są w kwietniu i maju, więc mamy głód w oczach – pisze s. Rozalia. - W rzece są krokodyle, które rozeszły się po polach, więc trzeba uważać.

Odpowiadając na najbardziej bieżące potrzeby werbistów i sióstr SSpS, a szczególnie ludzi, wśród których żyją, zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórki środków finansowych. Każda, nawet najmniejsza ofiara, może okazać się na wagę złota.

Akcja organizowana jest przez Referat Misyjny z Pieniężna, na konto którego można przekazywać ofiary. Prosimy w tytule przelewu wpisać „Akcja Mozambik”. Akcję można także wesprzeć przekazując ofiarę na konto dowolnego Referatu Misyjnego czy Domu Misyjnego werbistów w Polsce, z którym Państwo utrzymują stały kontakt.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.werbisci.pl oraz naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie postaramy się informować na bieżąco o sytuacji na miejscu i przekazanej pomocy.

Polecamy Akcje

 • Sierociniec Kasih Indah

  Sierociniec Kasih Indah

  Już od ponad 50 lat polscy werbiści pracują w Indonezji. W miejscowości Lewoleba - Lamahora wybudowali sierociniec. Możesz wesprzeć jego funkcjonowanie… WIĘCEJ
 • Znaki wiary

  Znaki wiary

  Krzyżyk, medalik, lub różaniec to ważne elementy pomagające w przeżywaniu i pogłębianiu wiary. Bardzo często to widzialne znaki przynależności do WIĘCEJ
 • 1