W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka SVD Referat Misyjny w Pieniężnie wznowił prowadzoną kilka lat temu akcję "Szkoła Beatrix". Jej celem jest zbiór funduszy na funkcjonowanie szkoły dla trędowatych w Puri.

O. Marian założył szkołę w 1983 roku jako miejsce nauki dzieci rodziców chorych na trąd, które z powodu choroby nie mogły się dostać do innych szkół.

Obecnie do 10-klasowej szkoły, która w rzeczywistości stała się prawdziwym centrum edukacji i integracji społecznej, uczęszcza ponad 786 dzieci, zarówno z rodzin dotkniętych trądem jak i rodzin zdrowych. Pracuje tam 23 nauczycieli i osób obsługi. Po 7 latach spędzonych w szkole dzieci bez przeszkód podejmują naukę w innych szkołach. Dzieci z biedniejszych rodzin otrzymują wsparcie finansowe oraz pomoc w integracji ze społeczeństwem.

Działające przy szkole Karunalaya Children's Home daje schronienie ponad 83 dzieciom (chłopcom i dziewczętom) w wieku 5-14 lat. Pochodzą one z rodzin trędowatych zamieszkujących kolonie oddalone do 300 km od Puri. Dzieciom zapewniona jest nie tylko dobra edukacja, ale też opieka medyczna oraz kompleksowa pomoc psychologiczna.

Polscy werbiści chcą nadal pomagać w utrzymaniu i rozwoju placówki. Zachęcamy do włączenia się w akcję. Wsparcie finansowe można przekazać na konto Referatu Misyjnego z Pieniężna z dopiskiem "Szkoła Bearix".

O. Marian Żelazek od samego początku swojej posługi wśród trędowatych rozumiał, jak ważna jest dla nich samych i dla ich dzieci edukacja. Tym bardziej, że w indyjskim społeczeństwie, przesiąkniętym hinduizmem, choroba stygmatyzowała ich do tego stopnia, że dzieci nie były przyjmowane do zwykłych szkół. O. Marian był świadom, że edukacja jest najlepszym i najefektywniejszym sposobem zmiany ekonomicznego i społecznego statusu trędowatych. Jego dzieło kontynuowane jest do dziś.

Więcej informacji o Karunalaya Leprosy Care Centre

szkola beatrix 570x800px

Polecamy Akcje

 • Sierociniec Kasih Indah

  Sierociniec Kasih Indah

  Już od ponad 50 lat polscy werbiści pracują w Indonezji. W miejscowości Lewoleba - Lamahora wybudowali sierociniec. Możesz wesprzeć jego funkcjonowanie… WIĘCEJ
 • Znaki wiary

  Znaki wiary

  Krzyżyk, medalik, lub różaniec to ważne elementy pomagające w przeżywaniu i pogłębianiu wiary. Bardzo często to widzialne znaki przynależności do WIĘCEJ
 • 1