Dom Misyjny św. Kingi
ul. W. Witosa 1b
33-340 Stary Sącz
Tel. +48 18 440 01 89
12 grudnia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP nominacji profesorskich. Jednym z nominowanych był o. prof. Jacek Pawlik SVD.
O. Jacek jest etnologiem i teologiem, byłym misjonarzem w Afryce (Togo). Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Katedra Nauk o Rodzinie) oraz w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie.
Więcej…Od kilkunastu tygodni działa nowa strona internetowa Referatu Misyjnego z Pieniężna. Oprócz ogólnego opisu działalności Referatu, można na niej znaleźć wiele ważnych i przydatnych informacji.
Strona prezentuje wiadomości, przybliża bieżące akcje misyjne oraz podaje szereg informacji na temat regularnej działalności animacyjnej prowadzonej przez werbistów w Polsce.
Więcej…W niedzielę 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczął się w Chludowie proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka na szczeblu diecezjalnym. W obecności i pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, został powołany i zatwierdzony Trybunał Rogatoryjny, który zajmie się zbieraniem świadectw zgromadzonych na terenie diecezji poznańskiej.
W uroczystości wzięli udział współbracia werbiści, z o. wiceprowincjałem Henrykiem Szymiczkiem SVD na czele, a także znajomi i krewni o. Mariana oraz licznie zebrani parafianie z Chludowa.
Więcej…9 grudnia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Misjonarz ze Śląska. O. Paul Joachim Schebesta (1887-1967) – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów”.
Podczas wernisażu prelekcję wprowadzającą do wystawy wygłosi o. prof. dr hab. Jacek Jan Pawlik SVD. Dotyczyć ona będzie postaci o. Schebesty w kontekście regionalizmu oraz wpływu jego pochodzenia na stosunek do badanych ludów niskorosłych.
Więcej…8 grudnia w werbistowskiej Parafii Wszystkich Świętych w Chludowie odbędzie się uroczyste otwarcie Trybunału Rogatoryjnego Pomocniczego Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD.
Uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10.30, będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Członkowie trybunału będą składać przysięgę, zostaną przekazane protokoły nominacyjne.
Więcej…Wiara - przebudzenie (2)
Zadajesz sobie pytanie: obudzić czy zagrzebać potencjał wiary? Jedno jest pewne, cokolwiek wybierzesz, w głębi serca i umysłu zawsze pragniesz pełności i stałości.
POLECAMY
Płyta CD z piosenkami misyjnymi wydana w październiku 2019 roku przez werbistowski Referat Misyjny z Pieniężna z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Utwory autorstwa Mariusza Kozubka (teksty) i Piotra Solorza (muzyka) powstały jako świadectwo tego, w co, jako misjonarze, wierzymy. A co równocześnie jest wielkim zadaniem Kościoła, do którego podjęcia zachęcił Papież Franciszek.
POLECAMY
"Miłość bez granic" to nowy film dokumentalny o pracy o. Mariana Żelazka wśród trędowatych w indyjskim mieście Puri. Film zrealizowany został przez Ishvani Kendra Production z Indii z okazji obchodow 100. rocznicy urodzin misjonarza.
Dokument przybliża rzeczywistość, w której o. Marian Żelazek pracował jako misjonarz. Najcenniejsze w nim są jednak wypowiedzi osób, których dotknęła miłość ojca Mariana.
POLECAMY
Nowa książka o. Mirosława Piątkowskiego SVD, w której autor przedstawia w nich kilka postaci pojawiających się na kartach Dziejów Apostolskich.
Książką z pewnością jest niezwykle ciekawą propozycją dla osób chcących lepiej poznać początki Kościoła opisane w Dziejach Apostolskich.
POLSKA
Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu przygotowało broszurkę i różaniec na palec, z pomocą których można modlić się za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i krajów.
Proponujemy, aby podczas modlitwy rozważać scenę biblijną, w której Święta Rodzina ucieka przed prześladowaniami do Egiptu.
Zbawienie w nirwanie z perspektywy soteriologii chrześcijańskiej
Zdaniem historyków początki tej religii w Senegalu przypadają na IX wiek. W wyniku kontaktów transsaharyjskich islam dotarł w tym okresie do Afryki Subsaharyjskiej. Jednak do XVII wieku jego wpływ ograniczał się zasadniczo do spraw królewskich, w wyniku czego pozostawał religią elit. Z tego powodu był nazywany islamem dworskim.
Migracje duchownych
Do Europy przyjeżdża coraz więcej księży z Afryki. W mojej warszawskiej wspólnocie rektorem jest teraz o. Firmin Azalekor z Togo. W Polsce jest od 12 lat. Tu skończył teologię, a Biblię studiował w Rzymie. Jest także o. Józef Nguyen Them z Wietnamu. Od wielu lat werbiści z innych prowincji przyjeżdżają do Polski na studia, niektórzy tu zostają.
Dom Misyjny św. Kingi
ul. W. Witosa 1b
33-340 Stary Sącz
Tel. +48 18 440 01 89
Dundo to 300-tysięczne miasto położone nad rzeką Luachimo w północno-wschodniej Angoli w odległości ok. 6 km od granicy z Demokratyczną Republiką Kongo. Od 2000 roku jest stolicą prowincji Lunda Północna.
Werbiści obecni są w diecezji Dundo od 2006 roku, kiedy rozpoczęli pracę w parafii w Caungula, około 300 km na południowy-zachód od Dundo. Obecnie pracuje tam dwóch współbraci.
Więcej