MATERIAŁY

 


Facebook logo
  

 

STREFA SVD
Strefa SVD      Poczta SVD

 • Łatgalia – kraina łotewskich Polaków

  1 maja w Muzuem Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pt. "Łatgalia – kraina łotewskich Polaków w fotografiach prof. Krzysztofa Hejke".

  Otwarcia dokonał ks. abp Edmund Piszcz, biskup senior archidiecezji warmińskiej. W wernisażu wzięli udział rektorzy, formatorzy oraz alumni wyższych seminariów duchownych z Olsztyna, Ełku i Pieniężna.

   
 • Majowy numer miesięcznika "MISJONARZ"

  WARSZAWA
  W majowym numerze miesięcznika
  "Misjonarz" polecamy między innymi:

  Indiańska Czarna Madonna
  Na początku czerwca ub.r. musiałem udać się do Bogoty, stolicy Kolumbii, aby odnowić wizę pozwalającą na legalne przebywanie w tym kraju przez kolejne dwa lata, jak również – po jej uzyskaniu – odnowić dowód osobisty.

   
 • Komentarze do Ewangelii wśród nowości Wydawnictwa VERBINUM

  Wydawnictwo VERBINUM wydało niedawno "Komentarze do Ewangelii w roku B" autorstwa o. Jana Wróblewskiego SVD.

  Teksty zamieszczone w książce stanowią rozszerzoną wersję komentarzy, które znaleźć można w tegorocznej Agendzie Biblijnej 2015, również wydanej również przez VERBINUM.
   

 • Księża z Wietnamu z pielgrzymką w Polsce

  27 kwietnia przyleciała do Krakowa grupa trzydziestu księży katolickich z Wietnamu, którzy studiują i pracują we Francji.

  Pragną oni przeżyć w Łagiewnikach dwudniowe skupienie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz odbyć pielgrzymkę do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

   
 • O. Adam Wąs otrzymał medal im. Kurta Adlera

  26 kwietnia Andrzej Kotula, prezydent Miasta Chorzowa, przyznał o. Adamowi Wąsowi SVD medal im. Kurta Adlera za osiągnięcia w dziedzinie edukacji.

  Medal Kurta Adlera jest najwyższym oznaczeniem miasta Chorzowa przyznawanym wykładowcom, nauczycielom, pedagogom i osobom wspierającym oświatę i edukację.

   
 • O. Andrzej Dzida proboszczem w Lainya

  LAINYA / SUDAN PŁD.
  19 kwietnia o. Andrzej Dzida SVD objął urząd proboszcza wwerbistowskiej Parafii Świętej rodziny w Lainya w Sudanie Południowym.

  Instalacji dokonał bp Erkolano Ladu Tombe z diecezji Yei, a we mszy świętej uczestniczyły między innymi Siostry Służebnice Ducha Świętego z Yei.

   
 • Święcenia biskupie o. Józefa Roszyńskiego SVD

  WEWAK / PAPUA NOWA GWINEA
  W sobotę, 25 kwietnia, o godzinie 9.00 nastąpi ingres o. Józefa Roszyńskiego SVD do katedry Chrystusa Króla w Wewak, w której przyjmie święcenia biskupie.

  Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski w Papui Nowej Gwinei, arcybiskup Michael Wallace Banach.

msm2015 plakat 300px

   W DWÓCH SŁOWACH

POLSKACHLUDOWO. W materiałach audio/video posłuchać już można rozmowy przeprowadzonej przez o. Krzysztofa Kołodyńskiego SVD z siostrą Gerardą Mikolajczak, serafitką.

POLSKAWARSZAWA. 19 kwietnia 2015 roku Radio Warszawa rozpocznie emisję cyklu audycji w ramach przygotowania do IV Kongresu Misyjnego. Pierwsza audycja poświęcona została kwestii powołania misyjnego wszystkich wierzących.

POLSKAWARSZAWA. Nakładem Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, Sekcji Misjologii Wydziału Teologii UKSW oraz Ośrodka Migranta Fu Shenfu ukazała się dwujęzyczna praca zbiorowa pod redakcją o. Damiana Cichego zatytułowana „Misja Kościoła i migracje człowieka”.

POLSKALUBLIN. Dom Misyjny Słowa Bożego w Lublinie uruchomił nową stronę internetową. Można ja znaleźć pod adresem werbisci-lublin.pl.

POLSKAWARSZAWA. Dostępny już jest nowy numer biuletynu informacyjnego "Chiny Dzisiaj", wydawanego kwartalnie przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Polską Prowincję Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

AMERYKAWASZYNGTON / USA. W "The Washington Post", najstarszym i największym dzienniku w Stanach Zjednoczonych, ukazał się artykuł Celii Wren zatytułowany "Bringing historic Bolivian music to light". Jednym z jego bohaterów jest wybitny muzykolog, o. prof. Piotr Nawrot SVD.

POLSKAPIENIĘŻNO. Apostolat Biblijny Polskiej Prowincji SVD uruchomił nową stroną internetową. Znaleźć ją można pod dotychczasowym adresem www.bibliasvd.pl.

POLSKAOLESNO. 20 lutego 2015 roku, w Oleskim Muzeum Regionalnym, otwarto wystawę zatytułowaną "Fizjonomia milczenia. Krajobraz w sztuce Liao Ci Fu". Prezentuje ona 40 prac krajobrazowych tajwańskiego artysty malarza wykonanych chińską techniką malowania shan shui.
Więcej o wystawie


POLSKAPOLSKA    EUROPAEUROPA    AFRYKAAFRYKA
AMERYKAAMERYKA PŁD./PŁN    AZJAAZJA    OCEANIAOCEANIA

logo konkurs edycja 2015-300px

rzk logo pl net

Małżeństwo w hinduizmie

W Indiach popularne były trzy rodzaje małżeństw: kupienie dziewczyny, porwanie lub uwiedzenie oraz małżeństwo brahmańskie. Dwa pierwsze sposoby zdobycia władzy nad kobietą uważane były za niegodne, zaś małżeństwo brahmańskie postrzegane było jako najlepszy sposób na założenie rodziny, a także gwarantowało uznanie społeczeństwa.

Kupienie dziewczyny dokonywało się poprzez dokonanie zapłaty za nią. Porwanie kobiety natomiast było usankcjonowane dawną obyczajowością hinduistyczną i polegało na dokonaniu gwałtu przy użyciu siły. Uwiedzenie również było postrzegane za czyn niegodny i hańbiący. Jednakże prawo nakazywało mężczyźnie poślubić zgwałconą lub uwiedzioną kobietę

 

WKRÓTCE
Rodzina w hinduizmie

ZAPRASZAMY
9
maja
Spotkanie Formacyjno-Robocze Werbistowskiego Centrum Młodych TABOR (Chludowo)
30
maja
Spotkanie Formacyjno-Robocze Werbistowskiego Centrum Młodych TABOR (Chludowo)
12-14
czerwca
IV Krajowy Kongres Misyjny (Warszawa)
30 czerwca -
4 lipca
VII Misyjne Święto Młodych (Chludowo)

Styczeń
Aby w obecnym roku poświęconym życiu konsekrowanemu zakonnice i zakonnicy na nowo odkryli radość z pójścia za Chrystusem i z zapałem angażowali się w posługę ubogim.

Luty
Aby małżonkowie żyjący w separacji znaleźli wsparcie w chrześcijańskiej wspólnocie.

Marzec
Aby wyjątkowy wkład kobiety w życie Kościoła był zawsze doceniany.

Kwiecień
Aby prześladowani chrześcijanie odczuwali umacniającą obecność zmartwychwstałego Pana i solidarność całego Kościoła.

Maj
Aby wstawiennictwo Maryi pomogło chrześcijanom żyjącym w zlaicyzowanych środowiskach być gotowymi do głoszenia Chrystusa.

Czerwiec
Aby osobiste spotkanie z Chrystusem wzbudziło w wielu młodych pragnienie poświęcenia Mu siebie w kapłaństwie lub życiu konsekrowanym.

Lipiec
Aby w obliczu nierówności społecznych chrześcijanie Ameryki Łacińskiej dawali świadectwo miłości wobec ubogich i przyczyniali się do tworzenia bardziej braterskiego społeczeństwa.

Sierpień
Abyśmy zapominając o sobie, umieli stawać się bliskimi tych wszystkich, którzy znajdują się na peryferiach społeczeństwa.

Wrzesień
Aby katecheci dawali swoim życiem świadectwo wiary, którą głoszą.

Październik
Aby wspólnoty chrześcijańskie kontynentu azjatyckiego w duchu misyjnym głosiły Ewangelię wszystkim, którzy jeszcze na nią czekają.

Listopad
Aby pasterze Kościoła, z głęboką miłością dla powierzonej im owczarni, towarzyszyli jej w drodze i ożywiali jej nadzieję.

Grudzień
Aby rodziny, szczególnie te cierpiące, w narodzinach Chrystusa odnalazły nadzieję.

GALERIE

Święcenia biskupie
o. Józefa Roszyńskiego SVD
Wewak, Papua Nowa Gwinea

logo-kongresu-2015 300px-png

 

POLECAMY

04 2015

nurt-okladka

AKCJE MISYJNE

kierowcy misjom 2014

 

 

 
© Misjonarze Werbiści 2015
Templates by Joomla Perfect and Web Design Builders
Design by : Szymon Gołąbek.